Praca na morzu dla kulinarnych pasjonatów: kucharz okrętowy jako wymarzony zawód
Wszystkie jednostki pływające wymagają załogi składającej się ze specjalistów z rozmaitych obszarów. Żaden statek nie może wyruszyć w rejs bez marynarzy i oficerów zajmujących się nawigacją, pracami pokładowymi czy właściwym funkcjonowaniem maszyn oraz wszelkiego rodzaju instalacji. Dłuższa podróż nie będzie też możliwa bez profesjonalnego kucharza okrętowego. Praca w tym charakterze będzie szczególnie ważna, jeżeli chodzi o nowoczesne statki wycieczkowe, które są nastawione na obsługę pasażerów, chcących wypocząć w możliwie komfortowych warunkach. Przekonajmy się, co taka posada oferuje pasjonatom kulinarnym.
Co trzeba wiedzieć o pracy w gastronomii na statku?
Eksploatowane obecnie statki wycieczkowe to jednostki o bardzo dużych rozmiarach, które niejednokrotnie zabierają na pokład nawet kilka tysięcy pasażerów. Przypominają więc dość duże pływające miasta. Przez swoją wielkość potrzebują odpowiedniej infrastruktury, także, jeżeli chodzi o zaplecze gastronomiczne. Znajdujące się na nich bary i restauracje wydają ogromne ilości posiłków, mają też zróżnicowany charakter, zarówno przypominając duże sieciowe bary szybkiej obsługi, jak i niezwykle ekskluzywne i drogie lokale dla wybranej klienteli. Osoby, które decydują się na pracę w sektorach gastronomicznych, mają zatem okazję do nabrania doświadczeń porównywalnych z pracą w renomowanych kurortach czy modnych miejscowościach turystycznych.
Co można zyskać dzięki pracy na statku?
Praca na statku daje możliwość nabrania doświadczenia i rozwoju zawodowego w wybranym obszarze. W przypadku gastronomii można liczyć na uzyskanie dodatkowych kompetencji związanych z błyskawiczną obsługą dużej liczby gości oraz przygotowywaniem potraw z wielu kuchni regionalnych. Plusem będzie też sprawdzenie się w międzynarodowym zespole i podniesienie swych zdolności językowych. Dodatkową atrakcją będzie możliwość odwiedzania wielu ciekawych miejsc.